Za sprawą PC format Przedstawiamy sposób na własne płyty DVD aby nam nie zginęły nasze najcenniejsze filmowe wspomnienia
Łatwa rekonstrukcja DVD z filmem np. z dnia zaślubin.
Jeśli chcesz cieszyć się filmem w dowolnym miejscu i czasie, sięgnij po program WonderFox DVD Ripper Speedy – można go pobrać ze strony PC format.
Za jego pomocą nie tylko można wykonać kopię zapasową całej lub wybranej zawartości płyty DVD-Video ale i można przeprowadzić drobny retusz. Następnie należy skonwertować materiał do popularnego formatu MPEG (1/2) i takiej rozdzielczości, z którą poradzi sobie urządzenie mobilne.
Dzięki optymalizacji programu pod kątem jak najlepszego wykorzystania procesorów wielordzeniowych i wsparcia dla akceleracji GPU cały proces zgrywania filmu na dysk komputera, nawet po jego wcześniejszej obróbce, trwa nie więcej niż kilka minut.
Przygotowanie do przegrania materiału z płyty DVD
W przejrzystym i uproszczonym interfejsie bez trudu odnajdzie się każdy – nawet niezaawansowany użytkownik.
I choć do wykonania kopii zapasowej filmu na dysk wystarczy dosłownie kilka kliknięć myszką, warto skorzystać z dodatkowych opcji programu, znacząco podnoszących jakość zgrywanej zawartości płyty DVD.
Przed skopiowaniem filmu zalecamy zatem właściwą konfigurację programu.
Jeżeli nic nie zmienisz podczas instalacji, pierwsze uruchomienie programu nastąpi automatycznie zaraz po jej zakończeniu. Gdy na ekranie pojawi się główny panel aplikacji, zwróć uwagę na pole Output Folder wskazujące domyślną lokalizację docelową dla zgrywanego z DVD materiału wideo. Z uwagi na potencjalną wielkość plików zapisywanych na dysk twardy komputera może okazać się przydatne zdefiniowanie nowej ścieżki do odpowiedniego dysku i folderu. Zrobisz to, naciskając przycisk Open Folder i wybierając pożądaną lokalizację z wywołanego w ten sposób okna Browse for Folder.
W celu wczytania zawartości płyty DVD do programu kliknij umieszczony centralnie kafel DVD Disc. Następnie w nowo wyświetlonym oknie Drive Letter zweryfikuj poprawność automatycznie wykrytego napędu i znajdującego się w nim nośnika. Jeśli wyświetlona nazwa się zgadza, naciśnij OK, a zainicjujesz błyskawiczną analizę składników płyty.
Chwilę później w panelu głównym programu pojawi się lista wszystkich klipów wideo znajdujących się na załadowanym nośniku DVD. Na pierwszym miejscu umieszczono i wyróżniono jedyną w tym momencie aktywną zakładkę głównego tytułu, będącego filmem właściwym. Zauważ też, że wszystkie zakładki zostały opisane kilkoma parametrami – od formatu i wielkości pliku źródłowego (1) , przez czas trwania filmu i jego rozdzielczość (2), po format wyjściowy i przewidywany rozmiar zgranego materiału (3).
Na tym etapie możesz dokonać pewnych modyfikacji materiału źródłowego, poprawiając jego kolorystykę, nakładając filtry na obraz czy choćby inaczej go kadrując. Do uruchomienia trybu edycji wystarczy naciśnięcie przycisku Edit znajdującego się w zakładce interesującego cię filmu.
W nowym oknie zobaczysz odtwarzacz wideo zintegrowany z dwoma ekranami podglądu (5), panelem sterującym z kilkoma opcjami obrotu obrazu (7) i skromną biblioteką efektów w postaci poziomej listy (6). Niestety brak dymkowych podpowiedzi i podpisów pod symbolizującymi je ikonami może nieco utrudniać dobór właściwej modyfikacji. Możesz jednak bezpiecznie przetestować każde z ustawień, klikając dowolny efekt i porównując z oryginałem zmiany zachodzące w obrazie. Ekrany podglądu przydają się także podczas kadrowania ujęcia. W takim przypadku po uchwyceniu myszką ramki otaczającej lewe okienko każde jej przesunięcie bądź zmniejszenie rozmiarów znajdzie swoje odzwierciedlenie na prawym ekranie.
Gdy dokonasz już wszelkich potrzebnych modyfikacji materiału wyjściowego i powrócisz do głównego panelu programu, przyjrzyj się dodatkowym ustawieniom wybranego klipu. U dołu jego zakładki znajdziesz rozwijane menu dostępnych dla filmu ścieżek dźwiękowych oraz napisów (4). Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż nie zawsze automatyczny wybór aplikacji bywa najkorzystniejszy. Dotyczy to jednak nie tylko domyślnie wyłączonych napisów, ale i nazwy zgrywanego filmu. Aby ją zmienić, kliknij umieszczoną obok dotychczasowej nazwy ikonę T, po czym w kolejnym oknie wpisz nowe, prostsze oznaczenie.
Przed przystąpieniem do tworzenia kopii zapasowej filmu musisz jeszcze określić ogólną jakość konwersji. W tej chwili służący do tego suwak Original Quality jest ustawiony w pozycji zalecanej, stanowiącej kompromis między jakością a szybkością zgrywania danych z płyty DVD. Dla lepszej jakości obrazu przesuń suwak w lewo High Quality. Pamiętaj jednak, że taka modyfikacja wpłynie też, i to znacząco, na wielkość otrzymanego pliku.
Zaawansowani użytkownicy mogą na koniec skorzystać z opcji zaawansowanych ukrytych pod niewielką zakładką Settings. Jej kliknięcie rozwinie dodatkowy panel z ustawieniami wideo i audio, za których pomocą można, choćby ręcznie, wybrać rozdzielczość – Resolution, liczbę klatek na sekundę – Frame Rate, przepływność wideo – Bit Rate (im jest wyższa, tym lepsza) , a także zdefiniować liczbę kanałów audio – Channel, czy wręcz stopień głośności filmu wynikowego – Volume. Swoją własną konfigurację zapiszesz przyciskiem Save As, tworząc przy okazji profil dla przyszłych konwersji.
Darmowy DVD Ripper Speedy został pozbawiony kilku dość istotnych funkcji opracowanych specjalnie z myślą o dwóch płatnych odsłonach programu. Oferują one przede wszystkim znacznie szerszy katalog formatów konwersji, większy potencjał do usuwania zaawansowanych zabezpieczeń płyt DVD oraz lepszą wydajność.
Jeżeli chcesz wykonać taką kopię a nadal masz z tym problem zrobimy to za Ciebie napisz .